Bedřichova vyhlídka

Nová Ves I, okres Kolín

cssqeubebghrdanlenetfifrglkadeelhuisgaitjalvltmkmtnoplptrorusrskslessvukvicy

Nová Ves v 18. století

V 18. století byla Nová Ves součástí Kolínského panství, které se rozkládalo v úrodném Polabí a bylo v majetku královské komory. Nová Ves patřila k větším vsím na panství, v polovině 18. století zde bylo pravděpodobně 34 domů. Ve vsi se nacházel vrchnostenský hospodářský dvůr, který byl ovšem v roce 1778 zrušen a na jeho pozemcích nedaleko Nové Vsi, v místech bývalé ohrady pro dobytek, byla nedlouho poté, v rámci raabizace panství, založena ves Schönweid (lidově zvaná Ohrada). Kromě zmíněných domků a dvora se ve vsi nacházel (a dodnes nachází) kostel sv. Václava, jehož kořeny sahají až do doby kolem roku 1300. Kostel byl původně farní, ale v 18. století nebyla zdejší farnost obsazena a byla administrována z Kolína (až v roce 1787 zde byla zřízena lokalie, v roce 1832 opětně povýšená na farnost). V 18. století se také mnoho místních tajně hlásilo k evangelické víře. Po vydání tolerančního patentu v roce 1781 řada lidí přestoupila k protestanským církvím.

Vrch Bedřichov

Novoveský vrch se začal po bitvě mezi lidem nazývat Bedřichův vrch (Friedrichsberg) – Bedřichov, později se tento název stal oficiálním.

Bedřichov (279 m n. m.) je vrch v okrese Kolín Středočeského kraje. Leží asi 1 km jihozápadně od obce Nová Ves I, převážně na jejím katastrálním území. 

Geomorfologicky náleží vrch Bedřichov do celku Středolabská tabule, podcelku Českobrodská tabule, okrsku Kolínská tabule a podokrsku Kutlířská tabule.

Přístup

Automobilem se dá nejblíže dopravit přímo pod vrchol k vysílači po silničce od Nové Vsi I. Odtud silnička pokračuje jako polní cesta k Vítězovu a po trase vede žlutá turistická značka.

Nová Ves I - Pohled od úpatí vrchu Bedřichov

Svítání pod Bedřichovem - pohled od obce Vítězov

Kudyznudy.cz - tipy na výlet turistikastudio cesty a památky
  • Visitors today: 266
  • Visitors yesterday: 382
  • Visitors month: 28810
  • Total Visits: 266525

mmr logo

Spolufinancováno ministerstvem pro místní rozvoj ČR

Prodej turistických známek „Bedřichova vyhlídka“

turist zn

Prodejní místa:
Obecní úřad Nová Ves I
Potraviny Andílek Nová Ves I

Cena 35 Kč / ks

Privacy Policy | Úvodem | Kde jsme

Copyright obec Nová Ves I © 2018. All Rights Reserved.
Všechny texty a fotografie na těchto stránkách jsou chráněny autorským zákonem

Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.